Metabolizm?

Niektóre osoby mogą zjeść w ciągu jednego posiłku kilkanaście tysięcy kalorii, a po ich sylwetce tego nie zauważysz. Inne zjedzą kromkę chleba i od razu na wadze pojawi się zauważalna zmiana. Czasami ta pierwsza osoba regularnie wykonuje bardzo duży wysiłek fizyczny, jednak równie często znacznie pomaga jej usprawniony metabolizm.

Czym jest metabolizm?

Definicje podpowiadają, że jest to całokształt reakcji chemicznych zachodzących w organizmie, które zorganizowane są w szlaki metaboliczne. Tłumacząc to na bardziej przystępny język, jest to po prostu przemiana materii i wartości energetycznych w naszym organizmie. Niestety jest to uwarunkowane genetycznie jak sprawny jest nasz metabolizm i tak naprawdę niewiele możemy zrobić, żeby to zmienić.

Oczywiście, istnieje wiele różnych sposobów na redukcję tkanki tłuszczowej, w tym odpowiednia dieta, czy też ćwiczenia. Jednak nie przyczyniają się one do poprawy metabolizmu. Istnieje za to kilka sztuczek, które rzeczywiście mogą wspomóc proces przemiany materii.

Lepiej jedz

Tak naprawdę wszystko co jemy wpływa na nasz organizm. Jeżeli odżywiamy się odpowiednio, nasz organizm prawidłowo zareaguje. Dotyczy to również przemiany materii. Nie chodzi tu jednak o konkretne diety, takie jak paryska, Kwaśniewskiego, czy też dukana. Mowa o po prostu wprowadzeniu do codziennych posiłków konkretnych produktów spożywczych. A czasem wręcz przeciwnie, zrezygnowanie na stałe z niektórych składników.

Przede wszystkim warto zrezygnować z pustych kalorii. Chipsy, cukierki, ciasta to wszystko tylko spowalnia proces przemiany materii. Przetworzone węglowodany nie są tego warte. Następnie należy chętniej korzystać z przypraw, takich jak imbir, cynamon, czy też pieprz cayenne.

Najważniejsze jest zadbanie o pierwszy posiłek dnia. Nie przez przypadek śniadanie jest nazywane najistotniejszym posiłkiem. Powinno się składać z sycących, zdrowych i naturalnych produktów, które dostarczą energii na cały dzień.